fbpx

Viktoria Kaas, Kohilast ja Külli Kuusemäe, Kehtnast on suure südamega naised, kes armastavad lapsi hoida ning kellega koos olles leiavad lapsed rõõmu ja lohutust, seni kui vanemad tööl viibivad.

Mõlema lapsehoidja lood ilmusid Kohila ja Kehtna valdade juuni kuu ajalehtedes. Allpool on artiklite kokkuvõte.

Enne kolmandat eluaastat on lapsele vaja turvalist kasvukeskkonda ja kõige olulisemad inimesed tema ümber on ema-isa ja pereliikmed. Kui vanematel on vaja tööl käia, siis tuleb appi võtta koduhoiuteenus, mida osutatakse lapse kodus, vajadusel 24 tundi ööpäevas. Sageli on lapse hoidjateks lähivõrgustikust vanaema või mõni tore naabritädi. Kui sellist võimalust ei ole, siis on vaja leida sobiv hoidja. Siin on abiks kutseliste lapsehoidjate võrgustik, näiteks Kohilas Linnupoja päevahoid ja Raplas Janne lastehoid. Kindlasti tasub küsida tuttavatelt infot ning miks mitte oma soovist märku anda Facebookis “Raplamaa Lapsehoidjad” grupis.

Koolituse läbinud lapsehoidja oskab parimal viisil toetada lapse arengut, nii kodu- kui päevahoius. Näiteks teostab ta hooldustoiminguid, mängib lapsega ning on sõbralik vastaja väikese inimese „miks?“ küsimustele. Usalduslikes suhetes arenevad kõige kiiremini lapse kõne, mälu, iseseisvus ning teised võimed.

Ridiradiralla OÜ juhataja Janne Liidik soovitab: “Oleme lastehoid.ee kodulehele üles laadinud olulised dokumendid, millega perel tasub tutvuda enne lapsehoidjaga koostööle asumist. Kindlasti on lapsehoidja ametijuhend ja lapsehoiuteenuse kord heaks abiks koduhoiu tingimuste ja maksumuse lepingu sõlmimisel. Soovitan uurida ka kohaliku omavalitsuse toetusvõimalusi.”

Selleks, et väikelaste peredel oleks parimate teadmiste ja oskustega abilised, algab 3.augustil Rapla Rahvakooli õppeklassis Ulata Käsi MTÜ lapsehoidjate koolitus. Kõik kursuse lõpetajad saavad taotleda 5.taseme lapsehoidja kutset. Hea võimalus Töötukassa koolituskaardi toel lapsehoidjaks õppida.

Viktoria Kaas, Kohilast on kutseline lapsehoidja, kellele on lapsi hoida meeldinud maast-madalast. Ka nüüd, kui tal endal on lapsed, kellega tegeleda, jõuab Viktoria hoida ka teiste lapsi.

  • Miks on vaja kutsetunnistust?
    Lapsehoidja kutse omandamiseks sain tõuke Kohila lasteaiast Sipsik, kus olin lapse tugiisik. Just seal sain aru, et selles töös edasiarenemiseks vajan lapsehoidja kutsetunnistust. Liitusin MTÜ Ulata Käsi  Lapsehoidja/lasteaiaõpetaja assistendi koolitusgrupiga ja õpiteekond oli vahva, hariv ja lõbus. Peale koolituse läbimist asusin lapsehoidjana tööle Linnupoja päevahoidu ja nüüdseks töötan ühes peres laste hoidjana.
  • Mis sind selles töös köidab?
    Minu jaoks on kõik lapsed võrdsed ja hoitud, nagu omad. Saadan nende päevi kallistuste, armastuse, konkreetsuse, südamlikkuse, õpetlikkuse, kannatlikkuse, vastutulelikkuse ja sõbralikkusega. Annan endast alati maksimumi, et laste päev oleks meeldejääv, sisukas ja lõbus. Kõige rohkem meeldib mulle oma töös see, et pole ühtegi ühesugust päeva.
  • Lõbus lugu lastega
    Kui ma hoius töötasin siis lapsed alati arvasid, et hoidjad elavad seal.
  • Kuidas hakkama saada jonniva lapsega?
    Tuletage endale meelde, et tegu ei ole hädaolukorraga. Võib öelda: „Kõigil on vahel vaja nutta.“ Öelge, et olete olemas ja kuuldekaugusel kui laps on valmis edasi suhtlema. „Olen siinsamas, et sind kallistada!“, annab lapsele turvatunde ja jonn ununeb peagi.

Kehtna kaupluses pikaaegselt müüjana töötanud Külli Kuusemäe on hea näide tööalase ümberõppe võimalikkusest. Lapsehoidja kutse omandas ta 2019. aastal ja on uue erialaga igati rahul, nagu on lugeda allolevatest vastustest.

  • Mis sind selles töös köidab?
    Mulle on alati meeldinud väikeste lastega tegeleda. Lapsehoidja töö juurde sattusin tänu oma tuttavale, kes soovitas mind ühe väikese poisi vanematele. Nüüdseks olen üle kahe aasta selle toreda lapse arengule kaasa elanud ja tema edusammude üle rõõmustanud. Mis on veel suurem tänu ja rõõm, kui väikese inimese kalli ja pai ning siiras rõõm minu nägemise üle?
  • Lõbus lugu lastega.
    Lapselaps helistas mulle vanavanemate päeval ning soovis õnne. Minu küsimuse peale, kas täna on minu päev, vastas ta: „Ei, täna on vanavanemate päev aga sina oled minu nana.“
  • Kuidas hakkama saada jonniva lapsega?
    Nutvale lapsele püüan leida mõne teise tegevuse, mis viiks ta mõtted mujale ja kui see ei aita, siis räägime, selgitame.
  • Miks on vaja kutsetunnistust ja kas soovitad seda eriala teistele?
    Kutsetunnistus annab lapsevanematele kindlustunde, et hoidja hoole alla võib oma lapse rahuliku südamega usaldada. Minu arust on lapsehoidja töö rõõmupakkuv ja huvitav. Soovitan seda kindlasti kõigile, kes lastega tegeleda armastavad.

Tekst: Anneli Pärna
Foto: Heidy Mäitse, pildil lapsehoidja Viktoria Kaas

Artikli terviktekstid: Kohila valla juuni 2020 ajaleht, Kehtna Valla Vaatleja juuni 2020.